Indledning
Denne opgave indeholder en sammenligning af holdninger til præsidentvalget i USA i 2020 samt demokratiet i USA, som kommer til udtryk i tre bilag A1, A2 og A3. Derudover vil jeg anvende viden om demokrati og det politiske system i USA.
Indholdsfortegnelse
Trump ødelægger demokratiet
Hvem skal vinde præsidentvalget?
Opsummering
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Henrik Almind, dansk texaner, er, ligesom de to andre, heller ikke fan af Trumps personlighed, men dog mener han, at han har opnået en del for USA:
”Henrik Almind er også begejstret for, at Trump er gået op mod Kinas ulige konkurrence med billige kopivarer
og så er han tilfreds med, at præsidenten har fået NATO-landene til at øge deres bidrag til forsvarsalliancen, om end han synes, at hans hårdtslående metode over for NATO-landene var voldsom.
Og så mener han, at det er et plus, at Trump ikke som Biden er levebrødspolitiker”. Almind ser på en måde bort fra Trumps personlighed og fokuserer udelukkende på hans politik.
Skriv et svar