Indholdsfortegnelse
Eksempel på formidling af opgave ud fra givne kilder og egen formulering af problemstilling:
- I denne opgave vil jeg arbejde ud fra fem forskellige kilder:
- Mit hovedspørgsmål eller min problemstilling er knyttet til emnet Cubakrisen og vil være følgende:

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
I denne opgave vil jeg arbejde ud fra fem forskellige kilder: Kilde 1: Billede taget over Cuba af amerikanske spionfly, den 16. oktober 1962.

Kilde 2: Atommissiler på Cubas mulige rækkevidde, Kilde 3: Referat af mødet mellem den amerikanske og den sovjetiske udenrigsminister, den 18. oktober 1962. Kilde 4: Den amerikanske præsident J.F. Kennedys tv-tale til den amerikanske befolkning om Cuba-krisen, den 22. oktober 1962.

Kilde 5: Referat af et møde i den såkaldte Eksekutivkomité den 27. oktober 1962. I denne komite mødtes de vigtigste rådgivere for den amerikanske præsident J.F.

Mit hovedspørgsmål eller min problemstilling er knyttet til emnet Cubakrisen og vil være følgende: Hvilke umiddelbare konsekvenser fik opstillingen af de sovjetiske missiler på Cuba i 1962?

Den overordnede kontekst, som mit emne og kilderne hører ind under er Den Kolde Krig, der tog sin begyndelse kort efter 2. verdenskrig omkring 1946 og sluttede med Østblokkens og Sovjetunionens sammenbrud i 1991.

Den Kolde Krig stod mellem de to supermagter USA og Sovjetunionen og deres respektive allierede i henholdsvis Vest- og Østblokken og bundede i deres vidt forskellige samfundsmæssige styreformer, ideologier og frygt for hinanden.