Indledning
Vinyl som er skrevet af Sarah Engell er en novelle og handler om et kærestepar med et par løse tråde, som primært opstår fra pigens (Cecilia) side. Det kommer på grundlag af at Cecilias kæreste Matti.
Matti arbejder på en klub som bartender, og får meget opmærksomhed for pigerne, det er bestemt ikke noget som behager Cecilia. På den måde indgår der jalousi som et af temaerne.
Matti har modtaget en mange ubehagelige og truende beskeder, de handler om at Matt skal holde sig langt væk fra hans Club og at det ville blive værst for ham selv hvis han ikke gør det.
Matti selv tror enten at det er nogle “skinheads” eller hans ekskæreste Emilie. Cecilia synes at Matti skal sige op og finde et andet job men det vil Matti ikke høre tale om, de tager om aftenen afsted til klubben, men de trusler Matti hørte om skete ikke.
Dagen efter vågner de op og de erklærer deres kærlighed til hinanden, men pludselig får Matti en besked fra hende Emilie, han siger at han bliver nødt til at gå og at han nok skal forklare det hele.
Emilie har det ikke særligt godt med situationen, pludseligt ringer telefonen og Matti siger at hun skal komme ned til ham så de kan gøre det sammen, Emilie ved stadig ikke ved der skal ske.
Da de kommer ned til bilen fortæller Matti at Emilies far er it-ekspert og kan finde ud af hvem der har sendt beskederne. De går op i lejligheden da Matti skal have sin computer med sig, da han åbner den kan han se at det er Cecilia der har sendt beskederne til ham.
Her kan vi se at der og er temaerne begær og manipulation indblandet.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Cecilia virker på nogle punkter moden, fx på side 105 linje 6-7 hvor hun vælger at drikke Cola Zero i stedet for at drikke, fordi det gør svært at holde styr på tankerne, men alligevel bagtanke med det ved at holde styr på Matti og se om der er piger der synes han er attraktiv, så hun ikke er helt fuld og slet ikke ved hvad der foregår, men alligevel er hun ret umoden og barnlig som 19 årig at lave sådan et nummer mod Matti.
Man kan se Cecilia er Jaloux på side 107 linje 12-10, hvor hun ikke vil kysse ham til at starte med pga Matti har snakket med en anden pige som beskrives med en ultrakorte top blotter en solarie underboob.
Skriv et svar