Indledning
Den første kampagnefilm ”Tør vi, kan vi, fremad” er blevet lavet for partiet Radikale Venstre i 2019.
I kampagnefilmen ser vi mange forskellige personer, som hver især står over, hver deres udfordring, som de ikke helt tør at springe ud i.
Her er det meget tydeligt, at Radikale Venstres budskab i kampagnefilmen er, at man bare skal gøre det man måske ikke helt tør, da man ikke vil fortryde det bagefter, men derimod tænke, at det var godt, at man gjorde det i sidste ende.
Her kan det sammenlignes med Radikale Venstre, som mener, at man ”bare” skal stemme på dem, også selvom der er mange, som måske ikke gør og fordi man ikke vil fortryde det bagefter.
Kampagnefilmen er blevet delt online rundt omkring på diverse sociale medier, hvor alle nemt og hurtigt kan få adgang til at se kampagnefilmen.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Ham har de Radikale Venstre valgt at sætte ind i kampagnefilmen til sidst for at skabe blikfang og hermed give kampagnen opmærksomhed, fordi man netop vælger at bruge formanden for partiet.
Helt konkret ønsker partiet Radikale Venstre at samle flere stemmer, men der ligger også en dybere mening med alle tingene fra tidligere.
De hentyder nemlig til, at man skal ture at springe ud i nye og anderledes ting, ikke være bange, for det skal nok alt sammen gå.
Klipningen i kampagnefilmen er klippet sådan, at vi ser mange forskellige situationer, hvor kameraet blandt andet også er helt oppe i ansigtet på personerne for
at man kan se deres ansigtsudtryk da de alle er nervøse eller bange for at tage chancen og springe ud i noget nyt.
Der er ikke nogen fortæller i kampagnen da de forskellige billeder taler for sig selv. Der er i stedet dog brugt følelsesladet musik gennem hele kampagnefilmen som bygger en stemning op til sidst
hvor alle har klaret, hver deres ting og derfor spiller meget på vores følelser når vi ser deres kampagnefilm.
Hos Radikale Venstre har de brugt billedbeskæring som nærbilleder og de halvnærebilleder, hvor vi her enten kan se hele ansigtet
når nu f.eks. studenter kommer ud efter sin eksamen og er helt lettet og glad, og halvnær når f.eks.
den ældre dame har taget chancen og været i vandet og efterfølgende står og får en gruppekrammer af sine venner/veninder på badebroen, hvor vi kan se damens ansigt, men også noget af brystet samt de to venner/veninder.
Skriv et svar