Indholdsfortegnelse
Kapitel 4
Kapitel 6
Kapitel 7
Kapitel 8
Kapitel 9
Kapitel 10
Kapitel 11
Kapitel 12
Kapitel 13
Kapitel 14
Kapitel 15
Kapitel 16
Kapitel 17
Kapitel 18
Kapitel 20
Kapitel 21
Kapitel 22
Kapitel 23
Kapitel 24
Kapitel 25
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Tag gaden tilbage
Af Sanne Munk Jensen Personer: Polly (Hovedperson) Designer også sit eget tøj Far (Mekaniker)
Mor (Gået borte) Farmor (Synes skole er spild af tid) De bor i Hirtshals Kathrine (Bedste veninde til Polly) Sofie TG (Veninde) Asta-My (Veninde) Caro (Veninde) Claus (Chefen på Pollys arbejde) Wales (Caros kæreste, den første dreng Polly har sex med) Warcraft (E-sports prof/ven og rig, har haft sex) Hab (Har sex med Polly. BH-personen)
Kapitel 1-5 Starter på en båd hvor Polly er alene. En pige skriver grimme ting til Polly, mens hun sejler i sin morfars båd. Tiden bliver spolet tilbage. Polly går på et gymnasium (i Hjørring) der ligger et stykke væk fra hendes hjemby.
Hun arbejder nede ved havnen med fisk. Man hører om Polly som er hjemme og spiser mad med familien. De snakker om skole og uddannelse.
Farmoren mener, at en uddannelse er nytteløs og bare spild af tid. Det siger hun, da hun selv droppede ud og stadig har kunnet klare sig fint, modsat faren som mener at uddannelse er vigtigt.
Hendes bedste veninde Kathrine besøger hende, hvor de fortsætter snakken om skole og uddannelser. I dette kapitel hører vi også om, at Kat og Polly smutter på stranden en gang imellem for at feste sammen med nogle andre drenge.
Det ender tit med, at de driller Polly, og hun ender med at smutte hjem. En dag hvor Polly er på vej i skole, ser hun en bil der er gået i stå. Hun tilbyder sin hjælp og får bilen fikset. Pigen der sad i den gik også i klasse med Polly.
En der hed Caro. Polly bliver tilbudt et lift til skole, og hun takker ja. Kathrine ser Polly kom kørende i bilen og bliver jaloux/irriteret. Hele dagen snakker de ikke sammen. Polly har en top på, som hun selv har designet.
Hen af dagen begynder Polly og Caro at snakke sammen. Polly får også mødt Caros 2 veninder Sofie TG og Asta-My. Efter skole bliver Polly inviteret med ud i byen en weekend. Polly siger naturligvis ja.
I weekenden tager Polly på arbejde, hvor Kat også arbejder. De bliver enige om at lægge alt bag sig og komme videre. Kat spørger Polly, om hun vil med på stranden og feste. Hun afslår, og siger hun er syg, da hun har en aftale med de andre piger.
På vej hjem modtager Polly en SMS, hvor der står, at de i stedet for at tage i byen, smutter de til Aalborg hjem til Sofie TGs storebror.
Polly har svært ved at vælge tøj til festen og ender med en form for cowboy top, som hun selv har syet. Hun tager også en taske med, hvor der ligger en masse andet tøj bare for at være sikker. Da Polly ankommer får hun festet, og de andre piger får prøvet det tøj som Polly har medbragt.
Kapitel 4
Polly og caro = tøjedesinger , de gå på samme gym stx , de fester i Aalborg
Polly og kat = øl på strand, og de har arbejde samme på fisk , og begge to kan lide arbejde på chokolademousse og begge to bor i Hirtshals , langt venskab , fælles venner, de gå i klasse samme , tøj
Polly og familien = moren er død og hun kan lide biler, chokolademousse ,savner mor , stx far ?alle samme bor i Hirtshals
Kapitel 6
Kapitlet begynder med, at pigerne snakker sammen. Sofie TG kaster op, fordi hun har drukket sig stiv.
De tager til gaden som ligger i jomfru ane gade. De tager til en form for bar, eller diskotek. De bestiller et bord og tøsesnakker. Mark kommer og fester med pigerne.
Kapitel 7
De tager til Andreas’ hjem for at sove. Kapitlet begynder med at Polly der vågner op. Polly og Warcraft henter morgenmad sammen.
De kommer hjem og hyggesnakker med de andre. Warcraft kører alle sammen til Hjørring, og tilbyder at køre Polly helt hjem til Hirtshals. Warcraft stopper ved stranden for holde en køre pause. De kaster med sten og fjoller lidt rundt.
Warcraft og Polly snakker om alverdens ting, men pludselig siger polly at de skal afsted. Warcraft havde tænkt sig at sige noget til Polly, men fik ikke chancen.
Warcraft sender hende et par hundrede meter væk, ellers ville det være mistænksomt, fordi Polly løj om at være hjem hos Kat til sine forældre. Hun kommer hjem og hendes far siger at Kat har været her. (hun er fucked)
Kapitel 8
Kapitlet begynder med, at Polly er i sit værelse, og det føles anderledes.
Hun synes , at det er så småt for en, eller anden mærkelig grund. Hendes far banker på døren og spørger hende, hvordan det går. Hun siger ikke rigtig noget bestemt, men faren kan godt regne ud at hun har været ude i “Gaden”.
Han siger, at Polly lugter af noget bestemt, som afslører at hun har været ude. Og, at Kat har spurgt ind til hende. Polly fik dårlig samvittighed over det hun gjorde over for Kat, så hun tog hjem til hende, men får besked af Kats mor, at Kat ikke gider at snakke med hende.
Så hun skriver til hende via besked, men kan ikke finde ud af, hvad hun skal skrive til hende. Pludselig dukker der en besked op fra Claus der siger”Du behøver ikke at komme næste weekend”(Claus er Pollys boss).
Så bliver Polly sur på kat og kalder hende “fucking barnlig”. Kapitlet slutter med at Polly skriver til Caro om hvor en fantastisk aften det var i går. Og hun skriver tilbage og skriver selv tak og gør det igen næste lørdag.
Skriv et svar