Indledning
”Oh Romeo” er skrevet af Merete Pryds Helle, og er udgivet i 2006. Merete er opvokset i Charlottenlund.

Oh Romeo, handler om Romeo og Julie, som har hver deres etniske baggrund, men også opvækst.

Romeo er til dagligt taxachauffør og Julie studerer som retsmediciner. En tilfældig aften, hvor Julie skal hjem til sine forældre, tager Julie og sin lillebror Tybalt i byen efterfølgende.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Aller først i teksten får vi en introduktion af personerne i historien, sådan at vi ikke bliver forvirret han ad vejen. Vi læser om deres relationer til hinanden på kryds og tværs og, hvad de til dagligt laver.

Teksten bliver fortalt i nutid. ”Julie kommer ind i lejeligheden, og ser ud ad vinduet på pladsen mens hun hurtigt tager det våde tøj af”. (S.15-l.10).

Igennem hele teksten er der en 3. persons altvidende fortæller. 3. persons fortælleren kender alt til Romeo og Julies følelser og tanker, og når vi læser om Romeo er det aldrig en jegfortæller.

”Romeo ser stift på baglygterne på Audien foran sig, og manden giver ham 200 kroner i drikkepenge, da han står ud på Højbro Plads. Han ved nok ikke, hvad pengene er værd, tænker Romeo.