Indholdsfortegnelse
1. Gør kort rede for hvad der menes med de samfundsøkonomiske mål, og forklar desuden hvorfor det i nogle tilfælde kan være nødvendigt at føre økonomisk politik. Giv også kort et par eksempler på økonomiske politikker, som et land typisk råder over.
2. Analyser ved hjælp af nøgletallene for dansk økonomi i bilag 1, i hvilket omfang Danmark opfylder de samfundsøkonomiske mål i de viste år.
3. Forklar hvad Vismændene (=Det Økonomiske Råd) i bilag 2 mener med, at regeringen bør holde igen.
4. Vurder om det lyder som om regeringen har tænkt sig at holde igen, eller om den satser på andre måder at læse virksomhedernes arbejdskraftmangel på.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Vismændene mener at regeringen skal passe på med de økonomiske opsving kan gøre os blinde for en økonomisk krise. De mener at regeringen skal fører en stram politik, selvom det går godt for danske økonomi.

Vismændene har deres begrundelse i det de siger, ved at nævnte de danske virksomheder, ikke kan følge trop med den høje efterspørgsel der er, ude i husholdningen, samt presset på mangel af arbejdskraft hos virksomheder.

Vismændene har disse holdninger, med den begrundelse af at der kan komme for meget pres, på arbejdsmarkedet, og at vi kan stresse den danske økonomi for meget.

Holdninger har også den hjemmel af at den høje efterspørgsel, de mange danske virksomheder modtager gør at de virksomhederne ikke kan udbyde i samme hastighed. Den situation er nogle lunde ens med en af de mange situationer der var med til at forårsage finanskrisen.

Deres argumentation er også påvirkelig. Det ved vi fordi Flaskehalse er med til at bidrage lønstigninger. Dermed stiger eksportpriser også, og det medfører at betalingsbalancen bliver forværret. Der er også et par enkelte der mener at statsgælden skal sænkes, for at staten kan være mere udrustet til en ny krise.

Men det er ofte politisk svært for at få regeringen til at udføre de handlinger, da det går ud over de økonomiske mål. Hjemmel for regerings tøven for at udføre de handlinger, er at det kan koste dem politisk, med fx stemmer hos den danske befolkning.