Indholdsfortegnelse
Præsentation
Analyse
- Fokus:
- Referat
- belysning:
Vurdering
Perspektivering
- Rasmus Elmelund:
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Mick Øgendahl er på besøg i Tove Ditlevsens barndomsgade på Vesterbro, og her følger han en guide rundt, som fortæller lidt om hende.
Det skal forestille, at Mick møder den rigtige Tove Ditlevsen, som også er med til at give ham et indblik i hendes liv, i hvert fald, som det var hen til sidst.
Undervejs møder han også eksperter, som fortæller om hendes digtning, forfatterskab, hendes ungdom og hendes forhold.
Denne dokumentar er en portrætdokumentar, da den omhandler Tove Ditlevsen og hendes liv.
En dokumentar gengiver normalt kun faktuelle ting, men da denne indeholder fiktion, hvilket betyder opdigtede ting, så er denne dokumentar ikke en typisk dokumentar.
Mick Øgendahl er en dansk komiker, og hans kommentarer og opførsel er med til at give dokumentaren en underholdningsværdi, hvilket gør
at den når ud og bliver interessant for et bredere publikum, end den ellers ville have gjort, da der er langt færre, der kan finde på at sætte sig ned og se en almindelig og mere alvorlig dokumentar.
Dette publikum, som de forsøger at ramme, er stort set hele den danske befolkning, da den både kan være interessant for store børn, voksne og ældre.
For at indfange dette publikum, så ser vi først en lille intro, som lige giver os et blik ind i, hvad serien handler om, og allerede her får vi at se, at der foregår fiktive ting i løbet af serien.
Afsnittet starter den ud med Mick Øgendahl, der står og siger, at han står på Vesterbro, og her boede Tove Ditlevsen, i hvert fald ifølge Wikipedia.
Der benyttes et kendt ansigt, som står og siger noget sjovt, og derved fanges seeren lige fra starten ved hjælp af humor.
Desuden, så indrømmer Mick, at han ikke får læst så meget, som han gerne ville, og her kan mange danskere nok afspejle sig i ham.
Fiktive ting som vi ser i dokumentaren, er f.eks., når Mick han møder Tove Ditlevsen. Dette er selvfølgelig opdigtet, da Tove døde for mange år siden, nemlig i 1976, hvor hun tog sit eget liv.
Vi ser i løbet af filmen også nogle fiktionskoder rent filmteknisk set. F.eks. ser vi, da han går sammen med turguiden, så er flokken filmet oppefra, i fugleperspektiv:
Skriv et svar