Indholdsfortegnelse
Aflevering januar - Rentabilitetsanalyse
- Artikler:
- Internt materiale:
- Nøgletal:
1.1 (15 %)
Redegør med udgangspunkt i det vedlagte materiale for, hvilke forhold der har haft betydning for den økonomiske udvikling i Nordex Food Gruppen.
1.2 (15 %)
Analyser, hvordan de fundne forhold har påvirket udviklingen i indekstallene for indtjening og kapitaltilpasning fra 2016 til 2018. Se spørgsmål 1.1.
1.3 (50 %)
Analyser udviklingen i rentabiliteten i Nordex Food Gruppen fra 2016 til 2018.
1.4 (10 %)
Forklar, om udviklingen i gearingen fra 1,92 g i 2016 til 2,54 g i 2018 er en fordel for Nordex Food Gruppens ejere.
1.5 (10 %)
Analyser og vurder, hvilke interessenter Nordex Food Gruppen har samt hvordan de kan påvirke virksomheden.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Nordex Holding A/S (Nordex Food Gruppen) producerer og handler med hvide oste og andre mejeriprodukter, som sælges til detail-, industri- og cateringkunder over det meste af verden.
Keld Houen Pedersen stiftede Nordex Food i 1984, der samme år opkøbte Nørager Mejeri, som på det tidspunkt fremstillede Lurpak smør og gul ost til EU-markedet.
Virksomheden begyndte efter kort tid at fremstille hvid ost. I dag har virksomheden tre mejerier beliggende i Danmark, Østrig og Rumænien, hvor der produceres oste.
Nordex Food Gruppen har et af verdensmarkedets bredeste sortimenter af hvide oste fordelt på en række varemærker som fx Akadia og Taverna.
Virksomheden forhandler også andre mejeriprodukter af høj kvalitet, der fremstilles af udvalgte leverandører i fx Grækenland, Cypern og Italien.
Nordex Food Gruppen har hovedsæde i Dronninglund i Nordjylland, men ca. 97 % af koncernens omsætning kommer fra eksport, og der leveres 50.000 tons ost til mere end 1.000 kunder i 70 lande.
Virksomheden har salgsdatterselskaber i Storbritannien, Tyskland, Østrig og Danmark. De største markeder er Europa og Mellemøsten. Keld Houen Pedersen og hans familie ejer i dag hovedparten af aktierne i Nordex Food Gruppen.
---
I årsregnskabet 2018 for Nordex Holding A/S fremgår det, at virksomheden har haft en markant stigning i deres omsætning. Denne vækst skyldes hovedsageligt en vækst på det britiske marked.
Overordnet set steg hele koncernens omsætning med hele 16%, hvilket resulterede i en omsætning på 1,8 milliarder kroner i regskabsåret 2018.
Derudover steg resultatet før skat fra 3 millioner kroner i 2017 til 32 millioner kroner i 2018, hvilket er en meget positiv fremgang.
Størstedelen af deres vækst skyldes som sagt salget på det britiske marked, hvor deres britiske datterselskab har formået at øge omsætningen med 26%, hvilket medførte en omsætning på 560 millioner kroner i 2018.
Dette har haft afgørende betydning for virksomhedens omsætning som helhed. Trods dette er Nordex Food stadig påvirket af de ændringer brexit-afstemningen medførte.
Storbritanniens udtrædelse af EU bevirkede nemlig betydelige fald i kursen på pund. Det er særligt, fordi selskabet importerer specialoste og yoghurt fra Grækenland, Cypern og Italien i euro og sælger dem videre i pund, at det har ramt så hårdt.
Dette har resulteret i, at selskabet har været nødsaget til at hæve salgspriserne en smule i Storbritannien. Trods disse ændringer i forholdene i Storbritannien har Nordex skabt en stigning i deres omsætning, som blandt andet også skyldes en stigning i efterspørgslen på specialoste og yoghurt.
Derudover er en anden betydelig faktor for Nordex også de svingende priser på råmælk i og med, at det er deres vigtigste råvare.
Indkøbspriserne på råmælk steg drastisk 2017, hvilket sammen med den lave pundkurs havde stor betydning for Nordex.
Allerede i 2018 blev indkøbspriserne på mælk mere stabile, hvilket har været en stor fordel for virksomheden. De lavere indkøbspriser betyder også, at enhedsomkostningerne blivere lavere, fordi det bliver billigere at producere mejeriprodukterne, når råmælken er billig.
Hvis prisen på råmælken derimod er steget ligesom det skete i 2017, så bliver Nordex nødt til at hæve salgspriserne. Dog kan salgspriserne ikke hæves lige så hurtigt, som svingningerne i priserne på råmælken.
Skriv et svar