Indledning
Vi er alle bekendt med livets mange fristelser og kilder til inspiration. For Schade var kvinderne hans inspirationskilder, som han kaldte "muser" i sit forfatterskab.

Han er kendt som "Den lyse digter" og skrev en række erotiske digte. Hans forfatterskab er præget af en overnaturlig åndelighed, hvor han hylder en kosmisk og jordisk kærlighed.

Dette tema går igen i hans digtsamling "Kællingedigte eller lykkelig kærlighed" fra 1944, som er opdelt i fem dele: Natur og Kærlighed, De Ventende Skove, Kællingedigte, Kærlighed og Lykke og I Dansk Natur.

Digtsamlingen er fyldt med erotiske undertoner og en glad og befriende fortællestil, der viser Schades positive og livsbekræftende indstilling til livet.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
"Kællingedigt nr. 8" er en del af den tredje sektion, "Kællingedigte". Digtet består af fem strofer med fire vers i hver. Gennem hele digtet anvendes primært krydsrim.

Temaet i digtet handler om en elskovsakt med en af Schades mange elskerinder, også kendt som hans "muser". I første strofe skriver han: "Med strittende bryster og skønne lår, omfavnede Musen min flaske, hun havde det helvedes grønne hår, som Medusa havde, den taske."

Flasken i vers to bruges som en association til Schades egen manddom. Han beskriver musen indirekte som Medusa, en af gorgonerne i græsk mytologi, med grønt slangehår og frygtindgydende kræfter.

Denne muse har både præsenteret noget seksuelt med de strittende bryster og skønne lår, men også den giftige heks, der har ført ham på "fordærvets" vej.

Schade omtaler hende konstant som en "taske" i digtet, hvilket antyder, at denne kvinde og generelt disse muser kun har været inspirationskilder for ham.

Anden strofe bygger videre på den første, hvor han skriver: "Det kom af at klaske spinaten deri i store klatter, samt aske fra askebægeret, hun kunne lide at sjaske sig til, den taske."

Her omtaler han musen som noget modbydeligt og urent, hvilket får en til at undre sig over, hvorfor han overhovedet har sex med hende. Han bruger også denne yderst frastødende beskrivelse som en association til musernes perverse natur i overført betydning.

Han gør det klart for os, at denne kvinde bestemt ikke er en uskyldig pige ved at sige, at hun kan lide at sjaske sig til og gøre sig selv beskidt. Seksualitet var et tabu i 1940'ernes Danmark, og disse piger var utvivlsomt dårligt set af det øvrige samfund.