Indledning
John Nehm blev 84 år gammel, og han har selv arbejdet i den samme branche som han skriver sine tekster. Perioden han skrev i, bar meget præg af interesse for politik, og mange forfattere inklusive ham selv var utilfredse med den højreorienterede politik, som blev ført i Danmark.

Vi forventer at ‘’Hansen og maskinsnedkeriet’’ handler om, hvor dårlige arbejdsforholdene er på maskinsnedkeriet, og den globale økonomiske krises påvirkning på det danske arbejdsmarked. Temaet er derfor arbejdsforhold og ulighed på det danske arbejdsmarked. Holdning er derfor at der bør være bedre arbejdsforhold for arbejderne og at der bør være mere lighed.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Teksten handler om en ung mand som prøver at få et job på et maskinsnedkeri. Han får jobbet, fordi han er stor, stærk og kan stå tidligt op om morgenen. På arbejdspladsen bliver chefen utilfreds, fordi han kun løfter 3 og ikke 4 brædder.

Det tager hårdt på ham at løfte 4 brædder og blive kommanderet rundt med hele tiden, og da chefen giver ham et klask i røven, bliver det for meget for ham, og derfor giver han chefen en knytnæve i hovedet. Knytnæven betyder i overført betydning han siger op, og novellen slutter med, han vil prøve at finde et nyt arbejde.

Teksten “Hansen og maskinsnedkeriet’ er bygget op omkring kompositionsprincippet hjemme-ude-hjemme. I starten af novellen er Granberg optimistisk og glad for at have fået jobbet, og han beskriver ham selv som værende lykkelig. I forhold til kompositionsprincippet er det derfor tydeligt at han er “hjemme”.

Når han møder på arbejde, er han meget optimistisk, men han begynder lige så stille at få en vis skepsis over for arbejdet. Efter noget tid stopper Hansen ham, og siger han skal slæbe fire brædder i stedet for 3, og det er her, Granberg virkelig bliver udfordret fysisk men også mentalt, og man kan derfor sige, at han her er ”ude”.

I novellen bliver det værre og værre for Granberg, og til sidst bliver det så slemt at han slår Hansen i hovedet, og derfor forlader maskinsnedkeriet. Til sidst er Granberg, hvor han startede altså “hjemme”. Man kan sige at arbejdspladsen er “ude”, fordi arbejdsforholdene er så dårlige, som også er beskrevet i vores fortolkningshypotese.