Indledning
Forbandede yngel giver indsigt i en families dystopiske verden der er overfyldt med en række problematiske hændelser. Alt fra pengemisbrug ifølge af en ruineret økonomi og en psykisk samt fysisk voldelig præget opvækst.
Indledningsvis befinder hovedperson Lisa sig i en udflugt i Afghanistan hvorved hun bliver informeret om hendes søster Maries selvmordsforsøg, hvilket forårsager en tilbagerejse til Danmark og en returnering til hendes traumatiske oplevelser.
Hun tillader sine barndomserindringer gå fri gennem dialog både foran militærlægen Andreas i flyet og Stefan (psykiateren).
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Miljøet foregår hovedsageligt ude på en gammel gård, hvor der b.la. italesættes lugten ved stedet, hvilket også fortæller os hvordan det er at bibeholde sig ved gården.
Vi ved at Marie og Lisa er i et værelse, men drengene deler det andet rum. Dog bliver Afghanistan også beskrevet som et sted hvor venner bliver anset som venner og fjender er trodsalt fjender.
Dette fortæller os at Lisa faktisk værdsætter sin udflugt. Det kan ikke sammenlignes med den krig og kaos hun har haft i hjemmefronten, hvor hendes allernærmeste har forårsaget en mistillid.
Derudover befinder vi også Rusland som en af destinationerne, hvor Peter ender at side på en kørestol efter en faldskærmsulykke.
Som det sociale forhold, er det svært at placere dem et korrekt sted, men de kunne muligvis være imellem mellemklassen og underklassen på grund af deres store gæld og ingen mulighed for at betale deres regninger af.
Dog havde de en reel mulighed for at leve på en anden måde, hvis ikke det var for forældrenes tåbelighed. Dette ser vi på b.la. s. 198 linje 16 ” Jeg ved det ikke. Der er store dele af mine forældres økonomi, der er aldrig givet mening for mig.
Der kom til tider store penge ind, men de gik alligevel til at fylde nogle endnu større huller, tror jeg.” Eller på linje 22 ” Ikke bare malerier, men sølvtøj og ægte tæpper.” Dette viser at hvis pengene blev brugt med fornuft havde de nok levet anderledes.
Den indre komposition af teksten er helt klart en et fragmenteret forløb, fordi vi springer meget rund i tid, sted og handling.
Der en del flashbacks i teksten, men ved at man går tilbage i tiden så optimerer det ens grundlæggende forståelse for nutidens elementer i historien og karakterernes tilstand.
Mange af reminiscenserne bliver aktiveret af lugte og ting hun ser, hvilket fungere nøjagtig ligesom en katalysator der får hende til at rejse tilbage til fortiden.
Den ydre komposition er yderst interessant opstillet. Ved hvert kapitel startes de første ord med store bogstaver, hvilket er med til at drage opmærksomhed.
For når man skriver med store bogstaver, tolker modtagerne det som det, der svarer til at råbe. Måske er det for at karakterisere den kaos hovedpersonen befinder sig i.
Der er heller ingen kapitler, hvilket er med til at holde det langsomme tempo sammen med den beskrivende fortælleteknik.
Manglen på kapitler er med til at sænke farten i bogen og faktisk får ens læsere til at blive ved med at læse.
Formentlig er det også for at understrege at livet ikke sker i kapitler. Dette kan også give associationer om at Lisa ingen åndehuller har haft igennem sit liv.
Skriv et svar