Indholdsfortegnelse
SEK:
DKK:
Firmastrategi, struktur og rivalisering
Produktionsfaktorer
Efterspørgselsforhold
Beslægtede virksomheder og underleverandører
Kilder:

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
For at analysere handelsprofilen på Danmark og Sverige, er det vigtigt at indsamle informationer om ligheder og forskelle imellem hvert lands eksport og import. Der er blevet taget udgangspunkt i dataene fundet på OEC.world.

Det ses her at Danmark og Sverige eksporterer til mange af de samme lande, og handler også meget med hinanden.

Tyskland fylder meget for begge lande, men det er interessant at se Norges højere handel med Sverige i forhold til Danmark, selvom det er nabolande. Tyskland har taget pladsen for Norge, og handler mere med Danmark, end med Sverige.

Ud fra denne data ses det at Danmark og Sverige eksporterer mange maskiner, men kigger man mere i detalje så er Danmarks maskine-eksport domineret af vindmøller, hvorimod Sveriges maskine-eksport er domineret meget af forskellige industrimaskiner.

Ellers er Danmark og Sveriges eksport ret forskellige. Danmark eksporterer langt flere fødevarer og animalske produkter, samt også flere kemikalieprodukter som medicin. Sveriges eksport er primært domineret af industri og transport samt nogle kemiske produkter.

Både Danmark og Sverige importerer meget fra de samme lande som de eksporterer til. Forskellen er bare at USA ikke er højt på listen. Det betyder at Danmark og Sverige eksporterer meget mere til USA, end at de importerer til USA.

En anden observation er at både Danmark og Sverige importerer markant mere fra Tyskland end de eksporterer til Tyskland.

Sverige og Danmark importer rigtig mange af de samme varer. Der er kun små forskelle i kategorierne gummi og stof. Fra det her kan man se at Sverige og Danmark ligner hinanden meget mere på importsiden, end på eksportsiden.

Hvis man kigger på landendes eksport i forhold til teknologisk niveau, så ligger ca. halvdelen af dansk eksport imellem medium-teknologisk og høj-teknologisk.

Ca. 1/3 af Dansk eksport er så ressourcebaserede produkter, og primært stammer det fra fødevarer, olie og gas, og andre råstoffer.

I Sverige er halvdelen af eksporten også imellem medium og højteknologisk niveau. Hvis man kigger nærmere, så udgør den højteknologiske del dog en større andel af dansk eksport.