Indholdsfortegnelse
1. Hvilket delmarked på producentmarkedet befinder vi os på i dette tilfælde?
2. Hvilke købemotiver præger BYG DK, når den køber kontorartikler?
3. Giv en grundig beskrivelse af købsadfærden hos produktionsvirksomheden med hensyn til:
Som ansat i salgsafdelingen i City Kontorforsyning har Anders Starkesen også markedsføring som sit ansvarsområde.
City Kontorforsyning markedsfører sig såvel mod konsumentmarkedet som producentmarkedet.
1. Hvilke forskelle er der på markedsføring på de to delmarkeder- konsumentmarked og producentmarked?
City Kontorforsyning kan benytte transaktionsmarkedsføring eller relationsmarkedsføring.
1. Redegør for begrebet transaktionsmarkedsføring.
2. Redegør for begrebet relationsmarkedsføring.
3. Hvilke af de to metoder, vil du anbefale Anders at satse på?
City Kontorforsyning kan bruge to forskellige markedsføringsstrategier, nemlig push- og pull- strategien.
1. Redegør for push-strategien.
2. Redegør for pull-strategien
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Når produktionsvirksomheden BYG.DK køber kontorartikler ind for det kommende år, er det de rationelle købsmotiver der spiller ind. Beslutningen om at købe disse produkter er taget ud fra et professionelt perspektiv og BYG.DK gør sig fornuftige overvejelser ift. processen.
Derfor kontakter de Anders Starkesen fra City Kontorforsyning for at indhente et skriftligt tilbud. De kontakter højst sandsynligt også andre virksomheder der sælger kontorartikler med henblik på at få dem til at opstille et tilbud. Da der skal købes ind for et stort beløb, går BYG.DK efter at få den bedste aftale i hus for deres virksomhed.
Derfor bliver disse tilbud sammenlignet og herefter foregår der en eventuel forhandling af priser. Det er vigtigt for BYG.DK at pris og kvalitet hænger sammen, at der er leveringssikkerhed og en god service. Produktionsvirksomheden er ikke risikovillige ift. en handel og derfor skal der være klare aftaler.
Skriv et svar