Indledning
Det romantiske digt ”Til en Veninde” er skrevet af Emil Aarestrup i 1838. Digtet er en hyldest til en kvinde.

Temaerne i digtet er begær og kvindelighed. Rapsangen ”Ode til kvinde” er skrevet af Liam O´Connor, kendt under kunstnernavnet L.O.C. og udgivet i 2012.

Sangen handler om sex, begær og seksuelle drifter. Disse to tekster har hver deres måde at fortolke intimitet og erotik.

Begge tekster er tidssvarende i den tid, hvor de hver især er skrevet. Dette er tankevækkende, da man med stor tydelighed, kan se hvor stor udvikling, der er sket i vores sprog i løbet af årene.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
I rapsangen ”Ode til Kvinde” er sproget direkte, seksualiserende og præget at moderne ord. Dette kommer til udtryk i ordene: ”fingerknep”, ”fuck”, ”ex” og ”knepper”.

Sproget indeholder en del skældsord. I ”Ode til Kvinde” benyttes romantiske udtryk og fraser som: ”uskyld”, ”du er det smukkeste jeg endnu har set” og ”forblændet”, på den måde får L.O.C. koblet erotikken til enkelte ord/udtryk i romantikken.

Ordet ”uskyld”, som i sig selv er lyrisk, poetisk og klassisk, bruges i denne sammenhæng moderne: ”Før du mistede mere end lidt uskyld i en tom seng” (O´Conner, 2012, vers 6).

Udtrykket vendes væk fra den smukke og rene betydning, da det i ”Ode til Kvinde” kobles med, at kvinden ”mistede mere” end sin uskyld.

Samtidig bruges sprogbilledet ”en tom seng” som symbolik for at dette forgik uden nærhed eller kærlighed. Man får på denne måde en stærk kontrast imellem romantik og det moderne sprog.

Sangteksten er ustruktureret opbygget. Det består af tre strofer med forskellige længder, et omkvæd med to vers og en outro, som ligeledes består af to vers.

Omkvædet optræder to gange. Det er tydeligt, grundet den ustrukturerede opbygning, at ”Ode til Kvinde” er tiltænkt som en sang, som skal høres, fremfor et digt, som skal læses.

Der kan findes parrim, eks. ”Men siger ikke noget til nogen, så vær lettet/ For ægte mænd de holder kyssene bag tæppet/” (Ibid. vers 13).

Disse parrim giver teksten en elegance og en sammenhæng, som ellers ikke er nemt at finde, i en rapsang som denne. Sangteksten indeholde også indrim, f.eks. ”..du gik fra at være fornem til for nem” (Ibid. vers 4).