Indledning
Et emne som har vækket stort opmærksomhed i det seneste år, er debatten i forhold til unge og uddannelsesvalg.

I kommentaren, sætter hun fokus på et samfundsproblem, om hvorvidt uddannelse er altafgørende for at ende med at være et velhavende individ.

Det er ikke mere som før i tiden et ”must” at have en uddannelse, da verden i dag tilbyder så mange muligheder og veje man kan tage i livet.

Da Katrine Wiedemann var ung var det kun dem med lange uddannelser der endte med en stor sum penge, men det har vendt sig i tidernes løb.

I dag er nogen af de rigeste mennesker ”Internet nørder og reality stjerner”, de har skabt en vej udenom uddannelse der har skabt dem Økonomisk uafhængighed.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Hvis vi starter med at iagttage Kommentarens rubrik som er ” Hvorfor skulle de unge tage en uddannelse”, kan vi konkludere at det er formuleret som et retorisk spørgsmål

der længes efter at skabe interesse/underen blandt modtageren. Udover at vække folks underen

bliver vi også introduceret til kommentarens hovedpåstand og emne som er det samme som rubrikken ”Hvorfor skulle de unge tage en uddannelse”.

Påstanden bliver underbygget af underrubrikken, hvor hun udtaler sig om at lange uddannelser, med slid og fordybelser er blevet ”Outdated”.

Belægget som skal understøtte denne påstand, er at det nu er internetnørder og reality deltagere der er stenrige.

Hjemlen i kommentaren, læner sig op af påstanden og belægget med at de rigeste i dag er internetnørder og reality stjerner, samtidig er argumentet også et erfaringsargument da hun lægger ud med ”da jeg var ung”.

Hele den første del, er primært opbygget med erfaringsargumenter hvor hun reflektere over kommentarens tema

med hendes fortid, og hvordan hendes nevø på 19 opfatter det, han er derved også et symbol på to forskellige tider der fokusere på forskellige muligheder.