Indledning
Denne artikel er en fortællende nyhedsjournalistik, da journalisten rapporterer om ulven og menneskerne

men også har fokus på oplevelser der sker og benytter fortælleformer og teknik fra fiktionens og litteraturens verden til at skabe denne spænding og indlevelse i artiklen.

Nyhedstrekanten kan bruges i denne artikel, da man får de vigtigste informationer først, også kommer det mindre vigtige og så videre.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Vinklen på hele artiklen handler kun om at få ulvene ud af landet, de snakker kun negativt om ulven, at den dræber alle deres dyr (får).

De er bange for hvad den vil gøre ved dem og ikke tør at gøre så mange ting som de gjorde før de fandt ud af der var en ulv i området omkring dem.

Vi får at vide at ulven vender tilbage igen og igen, til deres gård og derfor vælger et af parrene at flytte deres får, til Holstedbro og komme mere sikring på hegnet. De vil have man føler medfølelse, med hvordan de lever livet ude i skoven.

Der er gjort meget brug af patos , som er den følelsesmæssige appelform. Det er den form som appellerer til ens følelser, om hvordan man har det, eller om man vil ramme de folk som er læsere/seere.

Der udtalelses også fra en forsker i artiklen, som siger at de selv er skyld i hele situationen, at de selv har købt ulve-urin og så har smurt ulve-DNA ud på deres afdøde får.

Så hele artiklen ses fra to vinkler, både den negativ handlende, som denne forsker siger at det er helt deres egen skyld, at de gør det for at få opmærksomhed, eller vinklen med de andre familier

som oplever hele denne situation, at det er en katastrofe og vil have ulvene ud af landet, så de kan føle sig mere trygge og ikke føler sig forfulgt.