Indholdsfortegnelse
1. Opgave 1: Isbjørn på isflage
○ a) Begrundelse for isflagens bæreevne
2. Opgave 2: Stjernestøv
○ a) Bestemmelse af gravitationskraften på rumkapslen ved 125 km over Jordens overflade
○ b) Bestemmelse af den gennemsnitlige effekt fra gnidningskraften under opbremsning
3. Opgave 3: Flerovium
○ a) Reaktionsskema for dannelse af 285Fl og antallet af udsendte neutroner
○ b) Bestemmelse af massen af 285Fl-isotopen ud fra alfa-henfaldets Q-værdi
4. Opgave 4: PET-scanning
○ a) Beregning af energien af en foton
○ b) Bestemmelse af positronens bevægelsesmængde lige før annihilation
○ c) Bestemmelse af antallet af annihilationsprocesser under scanningen
5. Opgave 5: Candyfloss
○ a) Beregning af elektrisk strømstyrke gennem varmelegemet ved spændingsfald på 230 V
○ b) Vurdering af smeltetiden for sukkeret til candyfloss
○ c) Beregning af antallet af omdrejninger pr. minut for hjulet
6. Opgave 6: Strømningshastighed
○ a) Bestemmelse af kraften fra magnetfeltet på en elektron med hastigheden 0,25 m/s
○ b) Vurdering af blodets hastighed i blodåren
7. Opgave 7: Ω partiklens masse
○ a) Redegørelse for kvarksammensætningen og vekselvirkningen i reaktionen
○ b) Bestemmelse af Ω partiklen energi og masse ved hjælp af eksperimentelle data
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Opgave 1: Isbjørn på isflage
a) Begrundelse for isflagens bæreevne
For at vurdere isflagens bæreevne skal vi overveje isflagens vægt og sammenligne den med den belastning, den skal kunne bære uden at bryde sammen. Antag, at isflagen har en bestemt tykkelse og densitet.
En isbjørn med en masse på 450 kg udøver en kraft mod isflagen svarende til dens vægt, som kan beregnes med formlen:
$$F=m⋅gF = m \cdot gF=m⋅g$$
hvor mmm er massen af isbjørnen, og ggg er tyngdeaccelerationen (ca. 9,81 m/s29{,}81 \, \text{m/s}^29,81m/s2).
$$F=450 kg×9,81 m/s2=4,4195 kNF = 450 \, \text{kg} \times 9{,}81 \, \text{m/s}^2 = 4{,}4195 \, \text{kN}F=450kg×9,81m/s2=4,4195kN$$
For at isflagen kan bære isbjørnen uden at bryde sammen, skal den maksimale belastning pr. fladeenhed ikke overstige den maksimale bæreevne for isflagen. Dette afhænger af isflagens tykkelse, densitet og strukturelle integritet.
Is har en densitet på ca. 917 kg/m3917 \, \text{kg/m}^3917kg/m3, og isflagens styrke kan ofte beskrives ved dens evne til at modstå kompression.
Hvis vi antager, at isflagen er tilstrækkelig tyk og homogen, kan vi beregne det nødvendige areal, som isflagen skal have for at undgå at bryde sammen.
Den gennemsnitlige bæreevne af is er omkring 50 kN/m250 \, \text{kN/m}^250kN/m2. For at sikre, at isflagen kan bære isbjørnen:
$$Arealkrav=FBæreevne=4,4195 kN50 kN/m2=0,0884 m2\text{Arealkrav} = \frac{F}{\text{Bæreevne}} = \frac{4{,}4195 \, \text{kN}}{50 \, \text{kN/m}^2} = 0{,}0884 \, \text{m}^2Arealkrav=BæreevneF=50kN/m24,4195kN=0,0884m2$$
Dette viser, at isflagen skal have et minimumsareal på cirka 0,0884 m² for at bære isbjørnen sikkert.
Det er dog vigtigt at bemærke, at dette er en forenklet vurdering, og faktorer som isflagens ujævnheder og potentielle svagheder bør også overvejes.
Opgave 2: Stjernestøv
a) Bestemmelse af gravitationskraften på rumkapslen ved 125 km over Jordens overflade
For at bestemme størrelsen af gravitationskraften på rumkapslen, der befinder sig 125 km over Jordens overflade, anvender vi Newtons gravitationslov:
$$F=G⋅m⋅Mr2F = G \cdot \frac{m \cdot M}{r^2}F=G⋅r2m⋅M$$
hvor:
● FFF er gravitationskraften,
● GGG er gravitationskonstanten 6,674×10−11 N⋅m2/kg26{,}674 \times 10^{-11} \, \text{N} \cdot \text{m}^2 / \text{kg}^26,674×10−11N⋅m2/kg2,
● mmm er massen af rumkapslen,
● MMM er Jordens masse 5,976×1024 kg5{,}976 \times 10^{24} \, \text{kg}5,976×1024kg,
● rrr er afstanden fra Jordens centrum til rumkapslen.
Skriv et svar