Indledning
Magt og afmagt er mekanismer og indvirkninger i vores liv der kontrollerer os til tider ubevidst. Det er noget, som nogen har i en bestemt situation eller tidsrum, som mange af os ikke er fulde bevidste om.

Denne lidt alternative forståelse af magt stiller nogle interessante spørgsmål, når vi skal forsøge at forstå individets autonomi og handlemuligheder.

Hvis magt ikke er noget, vi kan have eller være i fuld besiddelse af eller ovenikøbet være fuldt ud bevidste om, hvor meget autonomi har vi så i forhold til at forandre og ændre vores og andres eksisterende livsgrundlag?

Det er noget vi har oplevet gennem historien at lande, som Danmark, og endda kontinenter, som Afrika er blevet erobret og har fået deres kultur ændret.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Miljøet i denne novelle bliver ikke beskrevet meget, men vi har et fysisk miljø der foregår i Kilimanjaro Nationalpark. Novellen forløber sig i en periode over 48 timer, da Panos har styrken og er målrettet.

Det er et meget udemiljø, da novellen omhandler bestigning af Afrikas højeste bjerg, hvilket er med til at fremhæve denne hårde eller fattige arbejdsplads for de indfødte.

Det fremgår også, da Panos ikke kan komme ind på grund af, at passet ikke er hans, så bliver der understreget et fattigt miljø, da han siger således, ”Jeg åbner det, lægger nogle få én-dollarsedler ind i det og rækker det tilbage” .

Her bliver det fattige miljø udtrykket eftersom de støtter de lokale ved at det er billigere, og udnytter systemet og en form for korruption.

Det får de indfødte og Panos til at udtrykke noget mere neutral energi, frem for de hvide turister, der har det hyggeligt og rart i deres hytter.

Det kan ses på side 5 og starten af 6 at de indfødte afrikanere og bærere er ligeglade over Panos’ ankomst, men undrer sig lidt over hvorfor han vil færdes med dem.

Med det sagt kan det også være fordi hans etniske baggrund og hudfarve ikke matcher sammen, og derfor burde han have en højere social status.