Indledning
Der bliver begyndt med en Redegørelse, der fortæller noget generelt om dansk fiskeri, og hvordan fiskeri er i Danmark og hvor dyrt det er blevet at spise fisk, især for en familie på 4.

Derefter bliver der redegjort for EU’s fiskeriforvaltning, og hvordan den fungere. Dernæst bliver der analyseret, om fiskeri, hvordan den danske finanskrise påvirkede den danske fiskeribranche.

Der vil så derefter være lavet en brancheanalyse af den danske fiskeribranche. Derefter er der også blevet lavet en analyse af købsadfærden, hvor der efterfølgende også er en analyse af nogle forholde i omverdensmodellen.

Indholdsfortegnelse
Resumé 3
Indledning 3
Metode 4
Redegørelse 4
- Udviklingen af den danske fiskebranche 4
- Fisk er blevet dyre i Danmark 5
- EU’s fiskeriforvaltning 5
Analyse 6
- Den globale finanskrises påvirkning på Dansk fiskeri 6
- Fiskeri er et vigtigt erhverv i Danmark 7
- Brancheanalyse af Fiskebranchen 7
- Køberne 8
- Nye indtrængere 8
- Substituerende produkter 8
- Leverandører 9
- Købsadfærd på konsumentmarkedet 9
- Behov 9
- Købemotiv 9
- Købstype 10
- Købscenter 10
- Beslutningsprocessen 10
- Omverdens model 11
- Kulturelle forhold 11
- Demografiske forhold 11
- Politiske og lovgivningsmæssige forhold 11
EU fælles fiskeripolitik 13
Diskussion 14
- Kulturelle forhold 14
- Politiske og lovmæssige forhold 15
Bilag 17

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Danmark er den femte største eksportør af fisk og fiskevarer i verden, ca. 85 % af de varer danamark eksportere er til andre EU-lande.

Fiskeri er i Danmark en forvaltning inden for den fælles fiskeripolitik og her i Danmark er det fiskeridirektoratet, som er en del af ministeriet for fødevare, Landbrug og fiskeri.

Dansk fiskeri er vigtigt for Danmark, og et vigtigt erhverv i Danmark, ikke mindst fordi vi er nummer 5 i verden af eksportører, men også fordi fisk i Danmark er et vigtigt emne for vores hverdag.

Danskerne er kendt for fisk, også fordi vi har alle de fiskehavne og fiske byer som vi har. Fisk er generelt vigtigt for os danskere, men også rigtigt vigtigt for de fiskere der fisker, og lever for at fiske.

Fisk er også et vigtigt erhverv i Danmark, hvis man ser på detailmarkederne. De danske virksomheder, som sælger fisk på det danske marked, er stort.

Fiskere tjener rigtigt godt på at sælge fisk til detailmarkederne, går man ud i fx netto, Rema, Brugsen eller andre butikker, er der i alle butikker en afdeling kun med fisk.

Det er der, for her i Danmark spiser rigtig mange danskere fisk. Derfor er det et vigtigt erhverv for dansk fiskeri.

I havfiskeri er der 1353 virksomheder i denne branche, med et salg på ca. 4,3 mia. kr. hvor 550 mio. kr. af dem er eksport i branchen.

Der arbejder ca. 1800 mennesker som er beskæftigede, og derudover arbejder der ca. 740 mennesker, som er fuldbeskæftigede.4

Havfiskeri er et godt område for dansk fiskeri, da det er der hvor alt vores Sild, Torsk, Laks osv. bliver fanget det er her hvor vi danskere køber mest fisk og der hvor vi går ud og fisker mest.

Brancheanalyse af Fiskebranchen
Konkurrencen i fiskeribranchen er høj, der er stor konkurrence mellem de forskellige slags firmaer, eller for den sags skyld, generelt for de fiskere der har fisket hele deres liv, og dem som aflevere fisk ud til butikkerne, eller de som er ude og fiske på fiskekuttere i flere dage/uger eller måneder ad gangen.

Kigger man herunder på Hvem der er markedsleder på markedet for fisk, er det Royal Greenland, derefter kommer Polar Sea food Denmark A/S, som er markedsudfordre.

Så kommer Skagen Sea food som er markedsfølger, derefter kommer der nogle markedsnicher, som er Fredericia Fisk, Hvide Sande Fisk.

Disse er markeds nicher, da de er enten nyopstartet virksomheder, eller derimod bare generelt er mindre virksomheder som hverken har en høj omsætning, men som regel også fordi de ligger i mindre byer.

Hvor det kan være tilfældet, at der ikke er så mange der køber fisk i netop denne given by.

Køberne
Køberne af fisk er detailbutikker, såsom Netto, Rema, Fakta, Super Brugsen m.m.

Dette kan også være købere i form af Fiskeforretninger, der køber fisk af de fiskekuttere eller andre skibe, der sejler rundt og fanger fisk.

En køber kan også være os private forbrugere som går ud og køber fisk i detailbutikkerne eller ved en fiskeforretning.

Man kan både sige at det er både på Konsumentmarkedet og på Producentmarked, grundet at på konsumentmarkedet ligger os privat forbrugere, hvor modsat på producentmarkedet ligger Detailbutikkerne og fiskeforretningerne.

Så derfor kan man både sige at køberne er på konsumentmarkedet og på producentmarkedet.