Indholdsfortegnelse
Opgave 1. Fotosyntese 1.
Opgave 2. X-Kromosominaktivering
Opgave 4. Permethrin-Resistens

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Opgave 1. Fotosyntese 1.
For at sikre korrekt måling af fotosynteseintensiteten i vandpest er det afgørende at opretholde en konstant temperatur under eksperimentet.

Enzymprocesserne i fotosyntesen afhænger af temperaturen, og generelt vil en lav temperatur bremse enzymprocesserne, mens en højere temperatur vil fremskynde dem.

Men temperaturen må ikke blive for høj, da dette kan føre til denaturering af enzymerne og påvirke reaktionshastighederne af de forskellige delprocesser i fotosyntesen forskelligt.

Dette kan resultere i ophobning af mellemprodukter på nogle steder og mangel på andre steder, hvilket kan hæmme fotosyntesen som helhed.

Hvis temperaturen ikke holdes konstant under eksperimentet, vil aktiviteten af fotosyntesen blive påvirket og variere med temperaturen, hvilket gør det umuligt at foretage en kvantitativ måling af fotosynteseintensiteten.

Hvis de to planter udsættes for forskellige temperaturer, kan resultaterne ikke sammenlignes, da forskelle både kan skyldes temperatur- og lysforskelle.

Derfor er det vigtigt at holde temperaturen konstant under eksperimentet for at sikre pålidelige og sammenlignelige resultater.

For at sikre pålidelige resultater i eksperimentet, er det vigtigt at opretholde en konstant pH-værdi. Fotosyntesens enzymer er tilpasset til at fungere bedst ved en bestemt pH-optimum, og variationer i pH kan påvirke fotosynteseintensiteten på samme måde som variationer i temperatur.

Derfor bør pH-værdien holdes konstant under eksperimentet for at sikre en ensartet og pålidelig måling af fotosynteseintensiteten.

---

3. Graf 1 viser, at der kun produceres 0,2 mL O2 i løbet af de første 5 minutter af eksperimentet. Denne lave O2-produktion kan skyldes, at det tager lidt tid for antenneklorofylmolekylerne i fotosystem II i plantens kloroplaster at akkumulere strålingsenergi fra solen.

Når denne strålingsenergi akkumuleres, overføres den til to elektroner fra det centrale klorofylmolekyle. Disse energirige elektroner frigives, og et vandmolekyle spaltes til protoner, elektroner og ilt. Iltdannelsen afhænger derfor af en akkumulering af solenergien.

Efter de første 5 minutter i eksperimentet stiger grafen nogenlunde lineært indtil 25 minutter efter forsøgets start.

Dette indikerer, at planten er i stand til at udføre fotosyntese og producere ilt. Den højeste mængde ilt, der dannes, er på 0,7 mL/5 min.

Det er muligt, at planten ikke danner mere ilt, fordi den har nået sit lysmætningsniveau, hvor yderligere lys ikke vil øge fotosyntesen, da CO2-fixeringen ikke kan ske hurtigere end den allerede gør.