Indledning
I denne opgave vil jeg beskæftige mig med teksterne ”Nørreport” (2004) af Katrine Marie Guldager og ”Den hæslige by” (1981) af Michael Strunge.

Jeg vil skrive en sammenlignende analyse og fortolkning af disse to tekster. Grunden til, at jeg har valgt en tekst før 2000 og en efter 2000, er, at jeg vil se på, hvor forskelligt forfatternes synspunkter på storbyens samfund er.

Teksterne er meget realistiske, der kommer godt ind på storbyens samfund. Mange ser storbyer som et kaotisk område, netop fordi så mange mennesker løber forbi hinanden.

Så mange mennesker er på ét sted, men dog er alle så anonyme. Det ser ud til, at storbyer kulturelle identitet glemmes. Der bliver kun fokuseret på menneskernes samfundsklasse, imens deres kerneværdier ignoreres.

Indholdsfortegnelse
1. Indledning s. 3

2. Nørreport
2.1 Analyse s. 3+4
2.2 Fortolkning s. 4+5

3. Den hæslige by
3.1 Analyse s. 5+6
3.2 Fortolkning s. 7+8

4. Konklusion s. 8

5. Artiklen i faget tysk s. 9

6. Litteraturliste s. 10

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Da drengen mister sin tand, samler en pige den op i håbet om, at det er noget værdifuldt. Dog er det bare hans tand, og hun kaster den væk.

Dette kan man sammenligne med handlingerne tidligere, hvor drengen bliver afvist af kvinden. Tanden er altså et symbol for drengen.

De to veninder smider rundt med pengene, taler om hvor fint de er, men da de genkender dem beskidte dreng fra tidligere

vil de ikke give ham en hjælpende hånd. De er ligeglade med ham og tænker, at der nok er andre, der hjælper ham. Egoismen bliver tydeligt.

Katrine Marie Guldager har lavet en hel novellesamling om København, hvor hun går kritisk ind på samfundet, og skriver om det moderne menneske.

Dog egentlig skriver hun kun om hverdagen, og hvordan samfundet virkeligt er i dag.Nørreport er en meget realistisk novelle. Guldager understreger, at folk ikke interesserer sig for andre, og er ligeglade med hvad der sker.

Det er en form for individualisme. ”Det var følelsen af uro jeg begyndte at få i København… I storbyen kan man få denne uhyggelig fornemmelse af at være alene, selv om man er blandt mange andre mennesker…”

siger Guldager om sin begyndelse i København. Hendes egen opfattelse af København har haft indflydelse på hendes værker.

Guldager har med vilje bestemt sig for, at Bitten bliver nævnt som eneste person i novellen med navn. Dette sørger for, at hendes personlighed bliver fremhævet.

Vi får fornemmelsen af, at hun kun interesserer sig for sit udseende (s.11,l13)og at hun er for selvoptaget. Hun ser sig selv i spejlet og tænker, hvor flot hun dog er. (s.14,l18). Hun vil ikke have noget at gøre med folk af det lavere sociale lag.