Indledning
Det overordnede emne er overgangsituationen. Overgangsituationen er overgangen fra barn til voksen.

Et barn er et individ der stadig ikke er kommet i puberteten endnu og en der ikke kan tage vare på sig selv men stadig er afhængig af sine forældre.

Hvorimod overgangen fra at være et barn til at blive voksen lærer du at leve uden dine forældre og tage vare på sig selv. Det ses i filmen "En dans på roser”.

Filmen er fra 2007 og er en novellefilm. Filmens instruktør er Kari Vidø. Filmen er med til at tematisere til emnet via hovedpersonen Hans som går fra at være afhængig af hans forældre og være sammen med dem dag ind dag ud.

Gennem filmen løsriver han sig fra moderens tyranni og bliver et individuelt individ. Det ses i filmen (23;01) hvor Hans skriger ad sin moder for at få hende til at forlade hans sengestue. Der bryder han virkelig barrieren i frohold til det med at gå fra barn til voksen.

Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter

Uddrag
Som person er Hans meget stille og rolig men til tider kan han komme op i det røde felt. Det ses blandt andet i klippet hvor han flipper ud på hans moder inde på hospitalstuen (23;00).

Som sagt tror jeg han er en stille og rolig type når han er i gode omgivelser han kan lide. Som fx når han er sammen med Randi.

Til gengæld tror jeg at hans forældre presser ham til ting han ikke har lyst til i sammenhæng med gartneriet og det er der han kommer op i det røde felt og virkelig viser sit temperament.

Det kan vi blandt andet se i klippet i starten hvor han ikke har lyst til at tage med til konkurrencen og man hører en voiceover af Hans der bliver sur (2;40).

Hvis man tager et kig på Randi, finder man virkelig ud af hvilket omsorgsfugt menneske hun er. Hvorimod moderen er den her tyran der tror hun har magten over Hans.

Hun er naiv og tænker kun på sine roser. Hun tror selv på at Hans er virkelig glad i det miljø han befinder sig i hvorimod jeg tror han føler sig fanget og gerne vil væk.

Jeg tror virkelig også at instruktøren har brugt de filmiske virkemidler på en unik måde for at få filmens vigtige personer til at fremstå på en helt bestemt måde. Det leder mig videre til at snakke lidt om brugen af de filmiske virkemidler.

Hvis vi tager fat i billedbeskæring, er der en generel brug af nærbilleder for at man virkelig får personernes følelser med.

Det tror jeg også er det som instruktøren virkelig har gået efter da der er en meget skiftene stemning gennem hele filmen.

Der er også brugt en del halvnær beskæring som tit er brugt i dialogscener. Dem er der en del af i filmen så derfor er den beskæring brugt til at viser reaktioner osv.