Indledning
”Ifølge psykiatriprofessor Finn Skårderud er mennesket født med en 0,5 promille for lidt..”. I filmen druk, bliver vi introduceret til Danmarks druk problemer. Det essentielle i filmen er, at vi drikker for at blive mere præsentationens sikre, og vi får mere selvtillid.
Jeg tror på, at alle der har haft en høj promille, ved at man får et lille selvtillidsboost, og bliver mere sikker på sig selv, når man får alkohol i blodet.
Men er det virkelig nødvendig for os at være påvirket af alkohol for at kunne ”hygge” os? For i Danmark har vi sat Finns teori i gang.
Optimer dit sprog - Læs vores guide og scor topkarakter
Uddrag
Ville flere dyre priser, og højere aldersgrænse på alkohol lette vores drukproblemer, eller er det allerede for sent? For langt de fleste er det helt normalt at se en flok 7-8.
klasser komme vadende helt bedugget, råbende og skrigende, fuld af selvtillid, og dagen efter kan man se de samme personer gående med hoved ned i telefonen.
Har Finn virkelig fat i noget? Procentdelen af unge der drikker alkohol på ugentlig basis, er steget fra 19,5% til 25,5% på 5 år.
Det er cirka 30.000 unge i aldersgruppen 15-25 år, der har et så stort alkoholforbrug, at de har brug for rådgivning eller behandling.
Skriv et svar